تاریخچه کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی

1395/10/21 0:0

 

رشته کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی رشته‌ای است که از ارتباط سه حوزه علوم اجتماعی، علوم تجربی و علوم کاربردی شکل گرفته و بر «کتابداری» و «اطلاعات» و کاربرد تلفیقی آن ها در حوزه ی سلامت تأکید دارد. در واقع جایی که علوم پزشکی با فن آوری، ارتباطات، مدیریت و سازماندهی اطلاعات تداخل می‌یابد رشته کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی به ظهور می‌رسد. این رشته با بسیاری از موضوعات پایه و اساسی مربوط به پژوهش، حقوق معنوی فکری، نشر دانشگاهی و نشر پزشکی، ذخیره و بازیابی اطلاعات، و نیز اشاعه و دسترس بذیری اطلاعات بصورت پایه‌ای و عمقی درگیر است و در زمینه انتخاب، جستجو، فراهم آوری، سازماندهی، ذخیره‌سازی، بازیابی و اشاعه صحیح اطلاعات علمی حوزه سلامت برای کاربران و گشودن افق‌های جدیدی پیش روی کتابداران و اطلاع رسانان فعالیت دارد. در این رشته کتابداران و اطلاع‌رسانان پزشکی با استفاده از فناوری اطلاعات و مدیریت دانش علاوه بر فراهم آوری، سازماندهی و اشاعة اطلاعات علوم پزشکی، با اعمال مدیریت علمی بر کتابخانه‌های مرکزی دانشگاههای علوم پزشکی، کتابخانه‌های دانشکدهای و بیمارستانی، زمینة ارتقای جریان اطلاع‌رسانی پزشکی را برای پزشکان، پیراپزشکان و دانشجویان فراهم میکنند. بر این اساس گروه کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در تلاش است که با تربیت نیروی انسانی متعهد و فرهیخته، و بکارگیری فناوری‌های بروز اطلاعات و ارتباطات جایگاه رشته کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی را در جامعه تبیین و تثبیت نماید.

 كتابداري و اطلاع‌رساني حرفهاي است كه با مديريت اطلاعات و دانش با استفاده از مهارتهاي ارتباطي و فناوري‌هاي اطلاعاتي سروکار داشته و هدف اساسي آن ايجاد شرايط مناسب براي دسترسي آسان و مؤثر به اطلاعات است. براي چنين منظوري، اين حرفه بر اساس اصول و بنيانهاي نظري كه در طول تاريخ حيات خود تدوين نموده است فرايندهايي را براي گزينش و فراهم‌آوري، سازماندهي، و اشاعه اطلاعات انجام ميدهد. براي آموزش اين فرآيندها به كساني كه بايد در كتابخانه‌ها و مراكز اطلاعرساني به جامعه خدمت كنند، حرفه كتابداري، دوره‌هاي آموزش رسمي را در سطوح پایه و  آموزش عالي برقرار كرده است. فارغ التحصيلان رشته كتابداري و اطلاع رساني پزشكي در مقاطع مختلف به افراد با تجربه و متبحر تبديل ميشوند كه نقش رهبري و مديريتي خود را وقف كتابخانه‌هاي مركزي دانشگاههاي علوم پزشكي، كتابخانه‌هاي دانشكده‌اي و كتابخانههاي بيمارستاني نموده و همچنين به عنوان مشاور خدمات اطلاعرساني سلامت در امر پژوهش، پژوهشگران علوم پزشكي و پيراپزشكي را ياري رسان بوده و توانايي پاسخگويي به نيازهاي در حال تغيير اطلاعات در عرصه‌هاي مختلف بخش هاي آموزشي و پزشكي را خواهند داشت.

گروه کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با جذب دانشجو در مقطع کارشناسی کتابداری در شاخه پزشکی در سال 1385  فعالیت خود را در دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر آغاز کرد. با راه‌اندازي مقطع كارشناسي ارشد كتابداري و اطلاع‌رساني پزشكي در سال 1389 فعاليت‌ها و قابليت‌هاي اين گروه توسعه‌ي بيشتري يافت. در حال حاضر این گروه 4 عضو هیئت علمی تمام وقت در اختیار داشته و مدیریت گروه بر عهده دکتر رضا بصیریان جهرمی می‌باشد.

کلمات کلیدی:
تاریخچه     کتابداری     اطلاع.رسانی     دانشکده.پیراپزشکی    

تاریخ بروز رسانی:   3 تير 1402

تعداد بازدید:   ۱

 


چاپ
< >