تاریخچه دانشکده پیراپزشکی

1396/5/20 0:0

        در سال 1362 دانشکده «مامايي نرجس» زير نظر سازمان منطقه اي بهداري استان بوشهر تشكيل و فعاليت خود را آغاز نمود و تنها در رشته مامايي مقطع كارداني دانشجو مي پذيرفت. در سال 1367 ، دانشکده مذكور به دانشكده پرستاري مامايي و پيراپزشكي تغيير نام داد. اين دانشكده تا سال 1369 زير نظر دانشگاه علوم پزشكي شيراز اداره مي شد كه با تلاش مسئولين ، در تاريخ ياد شده مستقل گرديد و تحت عنوان دانشكده علوم پزشكي مستقيماً زير نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي فعاليت هاي آموزشي خود را ادامه داد. اين دانشكده در تاريخ 74/8/15 به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بوشهر تبديل گرديد.


    
با گسترش واحدهاي آموزشي ، دانشكده پيراپزشكي همچون دانشكده هاي ديگر به طور مستقل تشكيل و شروع به كار نمود و در سال 1374 اولين دوره رشته هوشبري را نيز پذيرا شد كه پس از آن كارداني اتاق عمل پذيرش گرديد.


   
در سال 1375 اولين دوره دانشجويان رشته علوم آزمايشگاهي روزانه در مقطع كارداني نيز وارد اين دانشکده شدند و در سال 1377 در رشته علوم آزمايشگاهي شبانه مقطع كارداني تعداد 20 نفر دانشجو فقط براي همان سال پذيرفته شد و بعد از آن از نيمسال اول تحصيلي 84-83 مجدداً در اين رشته به گزينش دانشجو پرداخته است.
    
با تلاش پي گير و مستمر مسئولين و تصويب شوراي عالي گسترش دانشگاهها مقرر گرديد از نيمسال اول سال تحصيلي 86-85 تعداد 20 نفر دانشجو در رشته كارشناسي كتابداري شاخه پزشكي به صورت متمركز و در رشته كارداني اورژانس 20 نفر از نيمسال دوم سال تحصيلي 86-85 به صورت نيمه متمركز گزينش شود.

در نیمسال اول سال تحصیلی 87-88 پذیرش دانسجو در رشته های هوشبری , علوم آزمایشگاهی و اتاق عمل در مقطع کارشناسی به صورت پیوسته شروع شد و در سال بعد در مقطع ناپیوسته در رشته های فوق دانشجو پذیرش شد.

 

    اولین رشته در مقطع کارشناسی ارشد، کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی است که در این دانشکده در سال 89-90  دانشجو پذیرفته است. بدنبال آن، در سال 1393 رشته خون شناسی آزمایشگاهی و بانک خون (هماتولوژی) در مقطع کارشناسی ارشد اقدام به جذب دانشجو نموده است. در حال حاضر بیش از ششصد نفر دانشجو در رشته های هوشبری، اتاق عمل ، علوم آزمایشگاهی ، کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی، تکنولوژی پرتوشناسی و فوریت های پزشکی در سه مقطع کاردانی، کارشناسی (ناپیوسته و پیوسته) و کارشناسی ارشد در حال تحصیل می باشند.

کلمات کلیدی:
تاریخچه.دانشکده     دانشکده.پیراپزشکی     آموزش.پزشکی     نرجس     کتابداری     تاسیس.دانشکده    

تاریخ بروز رسانی:   4 آبان 1402

تعداد بازدید:   ۲

 


چاپ
< >